
Kiedy myślimy o kopalniach soli w Polsce, zazwyczaj przychodzą nam do głowy Wieliczka i Bochnia. Tymczasem to właśnie tutaj, w samym centrum Polski, skrywa się prawdziwy solny skarb – największa i najgłębsza kopalnia soli kamiennej w kraju. Tutaj także znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce, podczas której można przeżyć niezwykłą podróż do wnętrza ziemi!

Największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce
Kopalnia Soli w Kłodawie to gigantyczne podziemne miasto. Wydobycie soli rozpoczęło się tu w latach 50. XX wieku, początkowo na głębokości 450 i 600 metrów. Dziś górnicy pracują nawet 750 metrów pod ziemią, co czyni to miejsce najgłębszą czynną kopalnią soli kamiennej w Polsce. Nic dziwnego, że sól, którą codziennie dodajemy do potraw, często pochodzi właśnie z Kłodawy. To jeden z najważniejszych producentów soli w kraju, a jej różowa odmiana, bogata w minerały, cieszy się popularnością także poza granicami Polski.
Przeczytaj też: „Polska” w samym sercu Pacyfiku: Dzieli nas od niej 17 tysięcy kilometrów
Dalszy ciąg artykułu poniżej
Najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce
To, co skrywa się pod powierzchnią miasta, jest fascynujące. System korytarzy i komór, który powstał w wyniku prac wydobywczych, liczy blisko tysiąc pomieszczeń rozmieszczonych na 11 poziomach. To prawdziwe labirynty solnych korytarzy, które robią oszałamiające wrażenie. . Zwiedzanie rozpoczyna się zjazdem windą na głębokość 600 metrów, co czyni ją najgłębiej położoną trasą turystyczną w Polsce. Wizyta trwa około 2,5 godziny i obejmuje solne komory, kaplicę św. Kingi oraz unikalne formacje solne. Zaleca się wygodne obuwie i ciepłe ubranie (temperatura ok. 10°C). Rezerwacja biletów jest obowiązkowa. Więcej informacji oraz aktualny cennik można znaleźć na oficjalnej stronie kopalni.
Przeczytaj też: Polska to turystyczny hit na mapie świata: Z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających