Przejdź do treści
Home » Druga tura wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025. Oto, jak głosować za granicą

Druga tura wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025. Oto, jak głosować za granicą

Jak głosować za granicą w II turze wyborów prezydenckich

Jak głosować za granicą w II turze wyborów prezydenckich: Ponowne głosowanie (II tura głosowania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzone w dniu 1 czerwca. Głosowanie na kontynentach amerykańskich (Ameryka Południowa i Ameryka Północna) odbędzie się dzień wcześniej, tj. 31 maja 2025 r. 27 maja 2025 mija termin rejestracji dla Polaków za granicą. Oto, co trzeba zrobić, by móc głosować za granicą i gdzie znajdują się lokale wyborcze.

Jak głosować za granicą w II turze wyborów prezydenckich

Jak głosować za granicą w II turze wyborów prezydenckich

Wyborcy przebywający za granicą w dniu ponownego głosowania mogą oddać głos w tych samych obwodach głosowania i w tych samych lokalach wyborczych, w których przeprowadzono głosowanie w dniu 18 maja 2025 r. Wyborcy ujęci (w I turze głosowania) w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów nie muszą ponownie (do II tury głosowania) składać wniosku o ujęcie w spisach wyborców. Obowiązek ten dotyczy jedynie wyborców, którzy nie byli ujęci w I turze w spisie wyborców sporządzonym przez konsula. Do 2 tury wyborów można zarejestrować się korzystając z aplikacji eWybory.
W przypadku ponownego głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej, wyborca może zmienić miejsce głosowania na swój wniosek – od 20 do 27 maja 2025 r. gdy zamierza głosować w obwodzie utworzonym za granicą.
Przeczytaj także: Głosowanie za granicą 1 czerwca, Ambasada wydała pilny komunikat dla Polaków

Wyborca, który złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania , zostanie ujęty w spisie w obwodzie głosowania właściwym dla adresu jego przebywania w dniu ponownego głosowania. Jednocześnie zostanie  skreślony ze spisu w obwodzie głosowania, w którym głosował w dniu 18 maja 2025 r.
Przeczytaj także: Druga tura wyborów prezydenckich 2025: Głosowanie za granicą

Wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania (I turze), a przed ponownym głosowaniem (II turą), może otrzymać na swoje żądanie zaświadczenie o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania. Z takim zaświadczeniem wyborca może oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania w Polsce, za granicą i na polskich statkach. Ważność zachowują również zaświadczenia o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania wydane wyborcom przed pierwszą turą głosowania.

Jak znaleźć najbliższy obwód głosowania za granicą?

Wyborcy przebywający poza Polską mogą oddać głosy w wyborach w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania za granicą.

Pobierz listę obwodów głosowania.
Pobierz listę dodatkowo utworzonych obwodów głosowania.

Jak złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców za granicą?

Wnioski można składać do 27 maja 2025 r. na trzy sposoby:

  • przez Internet przy użyciu usługi „eWybory” (sposób rekomendowany), albo
  • osobiście lub korespondencyjnie poprzez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznym podpisem, albo
  • e-mailem poprzez przesłanie skanu/fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.

Należy pamiętac, że jeden adres poczty elektronicznej podawany przy dopisywaniu się przez eWybory nie może być użyty przez więcej niż jedną osobę. Pobierz formularz wniosku o ujęcie w spisie wyborców.

Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania (z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania)?

Do 29 maja 2025 r. należy złożyć do właściwego terytorialnie konsula papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem.​​​​​ Więcej informacji o tym, jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania

Uwaga: uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania wyłącza możliwość złożenia wniosku o ujęcie w spisie wyborców. Na jego podstawie można głosować w dowolnym obwodzie do głosowania w kraju i za granicą.

eWybory – zgłoś się do spisu wyborców za granicą

eWybory to usługa elektroniczna dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców bez wychodzenia z domu.

Aby zgłosić się do spisu wyborców przez eWybory nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego. Wystarczy wybrać dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania, a następnie wprowadzić wymagane dane, które system zweryfikuje komunikując się z rejestrami państwowymi. W celu weryfikacji tożsamości wymagane będzie podanie nazwiska rodowego matki.