Przejdź do treści
Home » Wybory prezydenckie 2025: Głosowanie za granicą – ważna informacja dla wyborców

Wybory prezydenckie 2025: Głosowanie za granicą – ważna informacja dla wyborców

Głosowanie za granicą w wyborach 2025 – Już 18 maja 2025 roku odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju. W głosowaniu mogą wziąć udział nie tylko obywatele mieszkający w Polsce, ale również Polacy przebywający za granicą. Trzeba się śpieszyć, osoby mieszkające za granicą mają czas do 13 maja 2025 roku do wpisania się na listę wyborców. Inaczej wygląda sytuacja tych, którzy mieszkają w Polsce, ale 18 maja będą przebywać za granicą z powodów turystycznych lub biznesowych.

Głosowanie za granicą w wyborach 2025

W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak i gdzie głosować za granicą, jak zapisać się do spisu wyborców oraz jakie dokumenty należy mieć przy sobie w dniu głosowania. Warto pamiętać, że jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów w pierwszej turze, druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca 2025 roku.

Jak znaleźć najbliższy obwód głosowania?

Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania za granicą.
Pobierz listę obwodów głosowania.
Pobierz listę dodatkowo utworzonych obwodów głosowania.

Jak głosować za granicą w wyborach 2025 -Termin zgłoszenia do spisu wyborców

Wyborcy przebywający za granicą lub na polskich statkach morskich mają czas tylko do 13 maja na wpisanie się na listę wyborców. Niedopełnienie obowiązku rejestracji uniemożliwi oddanie głosu. Rejestracji można dokonać przez internet.
Wyborcy, którzy mieszkają w Polsce, ale zaplanowali podróż za granicę w dniu wyborów, mogą głosować za granicą na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Po zaświadczenie trzeba zgłosić się do swojej gminy. Wniosek składa się najpóźniej 3 dni przed wyborami. Przed pierwszą turą termin ten mija 15 maja, przed drugą – 29 dnia tego miesiąca.

Głosowanie w wyborach prezydenckich 2025 za granicą – jak się zarejestrować?

Rejestracja zgłoszeń do spisu wyborców tworzonych przez konsulów: Wniosek należy złożyć najpóźniej do wtorku, 13 maja 2025 r. Można to zrobić ba trzy sposoby:

  • złożenie wniosku przy użyciu usługi e-Wybory (najszybsza i rekomendowana metoda),
  • złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),
  • złożenie wniosku na adres e-mail konsula z załączonym skanem lub zdjęciem podpisanego wniosku.

Jak znaleźć najbliższą obwodową komisję wyborczą?

Obwieszczenia o adresach obwodowych komisji wyborczych są publikowane na stronach internetowych placówek zagranicznych. Dane o obwodach głosowania są również widoczne w systemie e-Wybory.
Jeśli w danej lokalizacji działa kilka komisji, zaleca się zapisanie się do tej z najmniejszą liczbą zgłoszonych wyborców. Ważne: Nie ma możliwości przepisania się między obwodami głosowania w dniu wyborów – informuje portal gov.pl. Można to zrobić do 13 maja (i odpowiednio 27 maja w przypadku ewentualnej II tury), a wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosowania do 15 maja (i odpowiednio 29 maja w przypadku ewentualnej II tury). Wyłącznie ta druga opcja daje możliwość głosowania w dowolnej OKW. Przeczytaj także: Coraz więcej Polaków wraca do kraju. Oto dokąd wyjeżdżamy, a skąd wracamy najczęściej Czytaj dalej poniżej

Jak sprawdzić, do której komisji zostałem zapisany?

Należy zapamiętać numer obwodu głosowania, do którego się zgłoszono. Zaleca się zapisanie w telefonie lub wydrukowanie potwierdzenia otrzymanego z systemu e-Wybory.

Czy za granicą można głosować korespondencyjnie albo poprzez upoważnienie innej osoby?

Nie, w obecnym stanie prawnym za granicą nie można głosować korespondencyjnie ani przez pełnomocnika.

Czy można głosować za granicą, posiadając podwójne obywatelstwo?

Tak. Należy jednak legitymować się ważnym polskim paszportem (lub ważnym dowodem osobistym, w państwie do którego można na jego podstawie wjechać), wcześniej dopisać się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula lub posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Co zrobić, jeżeli kraj zamieszkania leży w innej strefie czasowej niż Polska?

Wybory Prezydenta RP za granicą odbywają się w godzinach 7:00 – 21:00 czasu lokalnego w dniu 18 maja (ewentualna druga tura odbędzie się w tych samych godzinach w dn. 1 czerwca). Mowa tu o strefie czasowej, w której znajduje się siedziba obwodowej komisji wyborczej, a nie siedziba urzędu konsularnego, ponieważ mogą one nie być tożsame. Natomiast w państwach położonych na półkuli zachodniej (kraje na Ameryki – np. USA, Kanada, Meksyk, Brazylia wybory odbędą się w godzinach 7:00 – 21:00 czasu lokalnego w sobotę 17 maja (a ewentualne ponowne głosowanie, tj. (II tura  odbędzie się w sobotę 31 maja).

Co trzeba zabrać ze sobą na głosowanie?

W dniu wyborów należy zabrać ważny polski dokument tożsamości:

  • paszport lub paszport tymczasowy,
  • w państwach UE i tych, gdzie możliwa jest podróż z dowodem – ważny polski dowód osobisty.

Zaświadczenie o prawie do głosowania – czym jest i jak je uzyskać?

Zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym obwodzie – w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek można złożyć w urzędzie gminy w Polsce lub u konsula – do 15 maja 2025 r. Wniosek składa się na piśmie, z własnoręcznym podpisem.

Jak odebrać zaświadczenie?

  • osobiście w konsulacie, gdzie złożono wniosek,
  • przez osobę upoważnioną pisemnie,
  • pocztą – za potwierdzeniem odbioru, w szczególnie uzasadnionych przypadkach; możliwe także doręczenie kurierem (na koszt wyborcy).

Zmiana miejsca głosowania

Z obwodu za granicą do obwodu w kraju – można się przepisać przez Internet lub tradycyjnie:
www.gov.pl/web/gov/zmien-obwod-glosowania-lub-dopisz-sie-do-crw

Kandydaci na Prezydenta RP (2025)

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej, kandydatami w wyborach są:

  • Artur Bartoszewicz – bezpartyjny
  • Magdalena Biejat – bezpartyjna
  • Grzegorz Braun – Konfederacja Korony Polskiej
  • Szymon Hołownia – Polska 2050 Szymona Hołowni
  • Marek Jakubiak – Federacja dla Rzeczypospolitej
  • Maciej Maciak – lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju
  • Sławomir Mentzen – Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Karol Nawrocki – Zjednoczona Prawica
  • Joanna Senyszyn – bezpartyjna
  • Rafał Trzaskowski – Platforma Obywatelska RP
  • Marek Woch – Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska
  • Adrian Zandberg – Partia Razem