
Planujesz lot i zastanawiasz się, jak przewieźć leki w bagażu podręcznym? To bardzo ważne pytanie, bo niewłaściwe spakowanie leków może skutkować zatrzymaniem na kontroli bezpieczeństwa.
Płyny, tabletki, maści, insulina – każda forma leku podlega określonym zasadom. Dodatkowo, w niektórych przypadkach potrzebne są zaświadczenia lekarskie lub oryginalne opakowania. Sprawdź, co można zabrać na pokład, kiedy trzeba zgłosić lek służbom lotniskowym i jakie dokumenty warto mieć przy sobie, by uniknąć stresu na lotnisku.

Jakie leki można przewozić w bagażu podręcznym
Wszystkie osoby mające wątpliwości, czy leki w bagażu podręcznym są dozwolone albo chcą się upewnić co do przepisów, muszą wiedzieć, że od 6 listopada 2006 roku obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące przewozu płynów i innych przedmiotów w czasie odprawy na lotnisku. Przepisy te zostały wprowadzone przez Unię Europejską w celu ochrony pasażerów. Obejmują one również leki przewożone w bagażu podręcznym.
Zasadniczo obowiązuje reguła: wszystkie leki w formie stałej, czyli tabletki, można bez ograniczeń przewozić w bagażu podręcznym – pod warunkiem, że są przeznaczone do użytku osobistego. Ważne jednak, aby przed podróżą upewnić się, czy dany lek można legalnie wwieźć do kraju docelowego.
Przeczytaj także: Jak upolować bilety lotnicze za mniej niż 70 złotych?
W przypadku leków w formie płynnej, takich jak maści, kremy czy syropy, obowiązują odrębne zasady:
Leki, które nie będą potrzebne podczas lotu, mogą być przewożone wyłącznie w opakowaniach do 100 ml – i to w zamykanym, przezroczystym woreczku. Są dozwolone tylko wtedy, gdy można je wwieźć do kraju docelowego i zostały przepisane przez lekarza, podaje T-Online.de.
Konieczne może być przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego zasadność ich posiadania. Należy pamiętać, że łączna pojemność płynów w takim woreczku nie może przekraczać jednego litra – dotyczy to także dezodorantu, balsamu czy perfum.
Leki, które pasażer musi przyjąć w trakcie lotu, nie muszą być zapakowane w przezroczysty woreczek, jednak należy je osobno okazać podczas kontroli bezpieczeństwa. Niezależnie od rodzaju leku, obowiązuje ogólna zasada: można przewozić tylko taką ilość lekarstw, jaka jest uzasadniona czasem trwania planowanej podróży.
Podróż samolotem: dodatkowe zasady dotyczące leków
Osoby, które muszą przyjmować leki na pokładzie, powinny mieć ich w bagażu podręcznym więcej, niż wynikałoby z planowanego czasu lotu. Opóźnienia lotu lub nieprzewidziane zmiany trasy mogą wydłużyć podróż, dlatego lepiej być przygotowanym.
Zaleca się, aby leki pozostawały w oryginalnym opakowaniu, a na opakowaniu znalazły się imię i nazwisko pasażera oraz dawkowanie danego preparatu.