
Rekordowy wzrost wydatków na zbrojenia na świecie – W 2024 roku świat przekroczył nowy próg: globalne wydatki wojskowe osiągnęły 2,7 biliona dolarów, co oznacza największy wzrost od końca Zimnej Wojny. Jak ujawnia raport 2025 Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), maluje to obraz zaognionych napięć i dramatycznych wyborów.
Napięcia geopolityczne i wyścig zbrojeń
Rok 2024 przyniósł wzrost o 9,4% w porównaniu z 2023 rokiem, co oznacza dziesiąty z rzędu rok wzrostu. Ponad 100 krajów zdecydowało się zwiększyć swoje budżety wojskowe, w nieustającym wyścigu napędzanym wojnami i konfliktami regionalnymi.
„To naprawdę świadczy o silnych napięciach geopolitycznych„, podkreślił Xiao Liang, badacz programu „Wydatki wojskowe i produkcja broni” SIPRI. Dane te, dodał, są „bezprecedensowe” i stanowią sygnał alarmowy, który odbija się echem na całym świecie.
Przeczytaj także: Najwyższy stopień zagrożenia: Mega blackout w Hiszpanii. Chaos także w Portugalii i Francji
Na czele tej nowej eskalacji znajduje się Europa. Wydatki wojskowe – w tym Rosji – wzrosły o 17%, osiągając 693 miliardy dolarów. Rosja, zaangażowana w konflikt z Ukrainą, odnotowała wzrost wydatków o 38%, osiągając 149 miliardów, co jest dwukrotnością poziomu z 2015 roku.
Ukraina, mimo że uciskana przez najeźdźców, zwiększyła swój budżet o 2,9%, do 64,7 miliarda dolarów. To imponujące dane, biorąc pod uwagę, że aż 34% jej PKB jest przeznaczane na obronę. To największe obciążenie wydatkami na zbrojenie na świecie. Przeczytaj także: Potworna eksplozja w porcie: setki ofiar Czytaj dalej poniżej

Rekordowy wzrost wydatków na zbrojenia na świecie
Również Niemcy podjęły zdecydowane kroki: ich wydatki wojskowe wzrosły o 28%, osiągając 88,5 miliarda dolarów. Kraj ten wyprzedził Indie, stając się czwartym na świecie pod względem wydatków. „Po raz pierwszy od zjednoczenia, Niemcy stały się krajem z największym wkładem zbrojeniowym w obronę w Europie Środkowej i Zachodniej”, zauważył Liang.
Stany Zjednoczone, z kolei, umocniły swoją pozycję lidera: 997 miliardów dolarów zainwestowanych, co stanowi 37% światowych wydatków. Olbrzym, który stanowi 66% całkowitych wydatków NATO. W ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, 18 z 32 członków osiągnęło – a w niektórych przypadkach przekroczyło – magiczne 2% PKB przeznaczane na obronę.
Przeczytaj także: Kupił stary czołg na eBayu. To, co znalazł w zbiorniku na paliwo, zszokowało wszystkich
Wydatki na obronność a cięcia wydatków społecznych
Strumień pieniędzy kierowany na armię nie pozostaje bez konsekwencji. Wiele krajów już zaczęło ograniczać wydatki społeczne lub rozważa podwyżki podatków i nowe formy zadłużenia. To niebezpieczna gra o równowagę, która może zagrozić wewnętrznej spójności w czasach już naznaczonych gospodarczą niestabilnością i społecznym rozczarowaniem.
Przyszłość przypomina pole minowe: dynamika globalnych zbrojeń będzie się dalej nasilać, a przemysł obronny zyska nowe, ogromne zamówienia. Rozpoczyna się nowy wyścig — nie ku gwiazdom, lecz ku horyzontowi spowitemu cieniami.