
Unia Europejska przygotowuje się do historycznego kroku: UE planuje nowe sankcje przeciwko Rosji, ale istnieją poważne różnice między państwami członkowskimi, twierdzi gazeta Tages-Anzeiger. „Niemcy sprzeciwiają się konfiskacie zamrożonych aktywów rosyjskich, podczas gdy Węgry i Słowacja nie rezygnują z rosyjskiej energii”, pisze Hubert Wetzel. Obecnie przygotowywany jest 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji, który będzie zawierał europejskie zakazy importu gazu i uranu oraz, taka jest intencja, konfiskatę zamrożonych aktywów państwa rosyjskiego. Te surowe sankcje powinny być częścią 18. pakietu sankcji UE, który jest w trakcie przygotowania.

UE jeszcze nie dotknęła zamrożonych aktywów rosyjskich
Merz zgodziłby się na wszystkie nowe sankcje, które są przygotowywane, ale jest ostrożny w kwestii konfiskaty pieniędzy Rosji. Konfiskata zamrożonych aktywów rosyjskich „to coś, co obecnie wyjaśniamy”, powiedział Merz. „Jeśli istnieje sposób na zmobilizowanie pieniędzy na solidnej podstawie prawnej, zrobimy to.”, powiedział cytowany przez web.de
Zachód zamroził aktywa banku centralnego Rosji o wartości około 300 miliardów euro, większość zdeponowanych w Europie, w lutym 2022 roku, z powodu wybuchu wojny na Ukrainie. Do tej pory UE wykorzystywała jedynie przychody z odsetek do finansowania wsparcia dla Ukrainy – nie same aktywa, pisze mandiner.hu.
Przeczytaj także: Druga tura wyborów prezydenckich 2025: Głosowanie za granicą
Unia Europejska przygotowuje się do historycznego kroku: Zatwierdzono 17. pakiet sankcji
Unia Europejska zatwierdziła we wtorek, 20 maja 2025 nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, 17., który dotyczy tajnego eksportu ropy. Celem jest zintensyfikowanie trudności ekonomicznych Rosji – i poprzez to, skłonienie prezydenta Władimira V. Putina do rozpoczęcia rozmów pokojowych mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie, pisze New York Times.
Po rozmowie telefonicznej między Trumpem a Putinem w poniedziałek, Biały Dom wycofał swoje żądanie, aby Rosja ogłosiła natychmiastowe zawieszenie broni. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, powiedział na konferencji prasowej, że nie jest jasne, czy Stany Zjednoczone dołączą do Europy w intensyfikacji sankcji.
Tajna flota Rosji
Państwa UE nałożyły rozległe sankcje na Rosję od czasu jej inwazji na Ukrainę na dużą skalę w 2022 roku. Te zatwierdzone we wtorek to 17. zestaw. Dotyczą one tzw. floty w cieniu Rosji – starych tankowców, które Moskwa wykorzystuje do potajemnego transportu i sprzedaży swojej ropy na całym świecie.
Urzędnicy już dyskutują o 18. pakiecie. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, powiedziała w zeszłym tygodniu, że urzędnicy mogą skierować się na gazociągi, mogą skierować się na banki i mogą wywierać presję na dalsze ograniczenie globalnej sprzedaży energii Rosji.