Przejdź do treści
Home » Koniec z obywatelstwem przez urodzenie w USA? Sąd Najwyższy poparł Trumpa

Koniec z obywatelstwem przez urodzenie w USA? Sąd Najwyższy poparł Trumpa

Ilu Polaków deportowano z USA? Nowe dane polskiego MSZ

Koniec z obywatelstwem przez urodzenie w USA? Sąd Najwyższy poparł Trumpa – To może być przełom w amerykańskiej polityce imigracyjnej. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych opowiedział się po stronie Donalda Trumpa w sprawie dotyczącej ograniczenia obywatelstwa przez urodzenie. Chociaż sprawa nie dotyczyła bezpośrednio konstytucyjności tego zakazu, to decyzja sądu otwiera drogę do wprowadzenia jednej z najbardziej kontrowersyjnych zmian. Zmiany te były zapowiadane przez prezydenta USA. Jak donosi The Washington Post, sędziowie zdecydowali, że sądy niższej instancji nie mogą blokować rozporządzeń prezydenta na terenie całego kraju.

Koniec z obywatelstwem przez urodzenie w USA? Sąd Najwyższy poparł Trumpa

Sprawa dotyczyła zakazu nadawania obywatelstwa dzieciom urodzonym w USA, których rodzice są nieudokumentowanymi imigrantami lub przebywają w kraju tymczasowo. Trump podpisał odpowiednie rozporządzenie wykonawcze już w pierwszym dniu swojego powrotu do Białego Domu. Dotychczas trzy sądy federalne – w Greenbelt, Seattle i Bostonie – wstrzymywały wejście tego zakazu w życie na poziomie całego kraju. Teraz, po decyzji Sądu Najwyższego, ich uprawnienia zostały ograniczone.

W głosowaniu 6 do 3 sędziowie uznali, że sądy federalne nie powinny wydawać nakazów obowiązujących w całych Stanach Zjednoczonych. Dzieje się tak, jeśli sprawa dotyczy polityki prezydenta. Sędzia Amy Coney Barrett, autorka uzasadnienia wyroku, wskazała, że tak szerokie zakazy wykraczają poza uprawnienia przyznane sądom przez Kongres. Przeciwko decyzji ostro zaprotestowała sędzia Sonia Sotomayor. Określiła ją jako „parodię sprawiedliwości” i ostrzegła, że wywoła ona chaos w rodzinach imigrantów. Przeczytaj także: Trump znów zamyka granice. Ogłasza zakaz wjazdu dla obywateli 19 krajów Czytaj dalej poniżej

Warto podkreślić, że Sąd Najwyższy nie wypowiedział się jeszcze w sprawie zgodności zakazu z Konstytucją USA. Ostateczna decyzja w tej kwestii będzie należeć do sądów niższej instancji. Te mogą nadal rozpatrywać pozwy i ograniczać działanie rozporządzenia Trumpa w wybranych stanach.

Zakaz obywatelstwa z urodzenia – kogo dotyczy?

Zakaz obywatelstwa z urodzenia to część szerszej polityki imigracyjnej Trumpa. Były prezydent wprowadził m.in. zakazy wjazdu dla obywateli kilkunastu krajów, przyspieszył deportacje podejrzanych o działalność gangową i ograniczył programy ochrony prawnej dla setek tysięcy migrantów. Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie nakazów krajowych wzmacnia jego dążenie do radykalnego ograniczenia imigracji, zarówno nielegalnej, jak i legalnej.

Jak przypomina The Washington Post, 14. poprawka do Konstytucji USA, uchwalona po wojnie secesyjnej, gwarantuje obywatelstwo wszystkim osobom urodzonym na terytorium Stanów Zjednoczonych, z wyjątkiem dzieci zagranicznych dyplomatów. To właśnie na tej podstawie przez ponad 120 lat automatyczne obywatelstwo było niekwestionowaną zasadą w amerykańskim prawie. Przeciwnicy Trumpa twierdzą, że zakaz nadawania obywatelstwa z urodzenia wymagałby reinterpretacji 14. poprawki i łamie dotychczasowe orzeczenia Sądu Najwyższego.